×
x
شرکت بیمه میهن
   
 
  • طبقه بندی مقالات
  • منوی آکاردئونی
  • بازاریابی و مشتری مداری با پرداخت خسارت

   بازاریابی و مشتری مداری با پرداخت خسارت
   بازاریابی و مشتری مداری با پرداخت خسارت بنگاههای اقتصادی همواره تلاش در جلب رضایت مشتری و راهکارهای حمایت از مشتری مداری را در جلسات و دستورالعمل ها قرار می دهند. از این رو در کشورهای صنعتی برنامه های ارتباط با مشتریان به منظور جلب رضایت سرلوحه برنامه های بازاریابی و عرضه کنند گان قرار گرفته است.

   بازاریابی و مشتری مداری با پرداخت خسارت

   بنگاههای اقتصادی همواره تلاش در جلب رضایت مشتری و راهکارهای حمایت از مشتری مداری را در جلسات و دستورالعمل ها قرار می دهند.

   از این رو در کشورهای صنعتی برنامه های ارتباط با مشتریان به منظور جلب رضایت سرلوحه برنامه های بازاریابی و عرضه کنند گان قرار گرفته است.

   هیچ عرضه کننده ای در بازار پر تلاطم و رقابتی به فروش یکباره به مشتری نمی اندیشد، عرضه کنندگان هوشیار هزینه های لازم برای جلب رضایت مشتری را به امید حفظ او برای خریدهای بعدی و همچنین ایجاد مشتری جدید از این طریق را به عنوان سرمایه گذاری تلقی کرده و از آن استقبال می کنند. زیرا مشتری راضی ناخودآگاه تبدیل به یک رسانه بدون هزینه جهت انجام تبلیغات آن مجموعه تبدیل می شود.

   در صورت نارضایتی مشتری، تمامی ساز و کارها در جهت عکس عمل کرده و به این جهت ،درآمد و سود عرضه کننده را کاهش میدهد.

   مشتری ناراضی بریده از سازمان را به سادگی نمی توان به جمع مشتریان بازگرداند. بررسی ها نشان می دهد مشتریان ناراضی در انتقال احساس خود به دیگران فعال تر عمل می کند چرا که نرخ انتقال پیام مشتریان ناراضی به دیگران تقریبا دوبرابر مشتریان راضی است.

   اما بیمه به عنوان یک بنگاه اقتصادی فعال با توجه به چگونگی ارائه خدمات در بخش خسارت وظیفه خطیر و مهمی را ایفاد می نماید. زیرا هر عرضه کننده ای در زمان فروش بهترین خدمات و مشتری مداری به معنی واقعی را انجام می دهد در مقابل تلاش در ارائه خدمات خسارتی در شرکتهای بیمه موقعیت مناسبی را ایجاد می نماید تا نسبت به سایر رقبا پیشی بگیرد ، زیرا تبلیغ منفی یک خسارت دیده در پرداخت خسارت از سوی یک شرکت بیمه می تواند تا 20مشتری را از مراجعه به آن شرکت بازدارد.

   این جمله که "شرکت بیمه خسارت نمیدهد" به کرار از اذهان عمومی مردم شنیده شده است. با عنایت به این دید و گسترش شرکتهای بیمه و قدرت انتخاب بیمه گذاران در صنعت ،باتوجه به ارائه راهکارهای موثر می توان تبلیغات بدون هزینه اما با صدای بسیار پرقدرت را برای شرکت خود انجام داد.

   ارائه خدمات در فضای رقابتی بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان می باشد، به عنوان نمونه در بخش خودرو سازی کشور به دلیل محدود بودن شرکتها و عدم قدرت انتخاب مشتری ،شاید شرکتهای فعال در این حوزه از نگرانی برخوردار نباشند اما با گسترش شرکتهای بیمه و فضای موجود برای مشتری ، فعالان در این حوزه با آن دست و پنجه نرم می کنند.

   با توجه به بررسی بیمه نامه های عمده صادره می توان به این مطلب اشاره نمود که مراجعه و دریافت کنندگان خسارت بخش های اتومبیل و درمان بسیار بالا خواهد بود و این نکته قابل اشاره است که از همه اقشار جامعه با تحصیلات،فرهنگ،آداب و رسوم مختلف جهت بهره مندی از این خدمات به شرکت بیمه مراجعه خواهند نمود و متناسب با موارد اشاره شده می بایست به دنبال ارائه راهکارهای مناسب برای جلب رضایت آنها در این حوزه تلاش نمود.

   اما باید گفت که عمده نگرانی شرکتهای بیمه در پرداخت خسارت امکان تخلف و یا سوءاستفاده سودجویان در این بخش می باشد. با عنایت به گفته "توماس درمیر" مدیر اجرایی یکی از شرکتهای بیمه در اروپا ،ادعاهای دروغین در بخش اموال و حوادث سالانه بین 8تا12میلیارد پوند به این صنعت در اروپا آسیب وارد می کند.

   و این مورد با همکاری دستگاههای نظارتی در بخشهای مختلف و بهره گیری از کارشناسان و دریافت استعلامات لازم و ضروری جهت احراز خسارت امکان پذیر خواهد بود.

   راهکارهای جلب رضایت مشتری در خسارت:

   با توجه به گسترش علم رایانه و فناوری اطلاعات در سراسر جهان و لزوم استفاده از خدمات الکترونیکی بسیاری از مشکلات و دغدغه ها برطرف می گردد. و هر شرکت بیمه ای می توانند با بهره گیری از این فناوری و ایجاد دسترسی به استعلامات و همچنین تهیه بانک اطلاعاتی خسارت دیدگان در شرکت خود علاوه بر در دسترس بودن اطلاعات جامع ، جوابگوی ارباب رجوع در کمترین زمان باشد .

   از دیگر مسائل مهم می توان به مشخص نمودن زمان پرداخت خسارت با توجه به سیاست و نوع خسارت و انتقال صادقانه آن به خسارت دیدگان اشاره نمود. زیرا این موضوع به صورت یک آرامبخش و اطمینان لازم در ذهن و فکر خسارت دیدگان ایجاد می نماید.

   نکته آخر و نقطه قوت هر شرکت پرداخت کننده خسارت ایجاد ارتباط و پاسخگویی مستمر ، دقیق و صادقانه به مشتریان و زیاندیدگان می باشد. از این رو سیستم مدیریت ارتباط با مشتریCRM تاثیر گذارترین سیستم در بالا بردن رضایت مشتری و در نتیجه حفظ مشتریان فعلی و همچنین جذب مشتریان بیشتر در سراسر دنیا رو به افزایش بوده است.

   پس به این نتیجه می توان رسید که شرکتهای بیمه گر با توجه به مسئولیت ارائه خدمات در پرداخت خسارت ضمن انتخاب بیمه ای با ریسک مناسب و ارائه راهکارها و خط مشی مناسب در پرداخت خسارت می توانند بازاریابی بدون هزینه را در این حوزه تقویت نمایند و در فضای رقابتی صنعت بیمه کشور به اهداف و پیشرفتهای خود گام بردارند.

   مرتضی برومندنیا-کارشناس ارتباطات

   سرپرست میز پرداخت آنلاین خسارت شرکت بیمه میهن

   فایل ضمیمه
   کلمات کلیدی

   بازاریابی